49

Приносячи вибачення, дитина привчається брати на себе відповідальність за поганий вчинок; це також інструмент, що допомагає їй виправитися і звернути все на краще. Вибачення – спосіб вибратися зі скрутного становища. Коли вимовляються вибачення, пристрасті вщухають, стосунки налагоджуються і дружба поновлюється. Щоб навчити дитину мистецтву вибачатися – і навчитися цьому самому, – випробуйте нижче наведені поради.Показуйте приклад – вибачайтеся самі. Якщо ви вчинили погано, визнайте це. Вибачтеся, якщо не зуміли стриматися: «Пробач, я накричав на тебе. Ти не заслужив такого звернення. Просто у мене сьогодні був важкий день». Я вимовляв ці слова, звертаючись до моїх дітей, вже багато разів. Всі роблять помилки – таке життя. Всі приносять вибачення – від цього життя стає краще. Це цінні уроки для дитини. Сказати слово «вибач», звертаючись до дитини, – ознака не слабкості, а вашої сили. Навіть «начальник-батько» повинен вибачатися, якщо його дії невиправдано жорсткі. Дитина, перед якою ніколи не вибачалися, вирішить, що з нею обходяться украй несправедливо, якщо її змусять вибачатися перед кимось. Вона не розуміє і не зрозуміє суті вибачення; швидше за все, вона відмовиться вибачитися і упустить потенційно сприятливий момент, через що ситуація зайде в безвихідь і образа стане гірше.
Чим раніше – тим краще. Діти «ходункового» віку швидко звикають виправляти нанесену комусь образу, обіймаючи скривдженого. Якщо ви в своєму будинку будете показувати приклад і обіймами заліковувати образи, дитина зрозуміє, як треба поступати. Завдяки методу обнимания і чіпаючи дитину руками – ви даєте зрозуміти, що ви поруч і також близькі як і колись. Існує навіть такий метод лікування руками – остеопатія, м*якими рухами рук, погладжуваннями-активізується захисні функції організму.
Після таких обіймів зазвичай дитина швидко заспокоюється. Як тільки дитина заспокоїться і буде готова до обійм, можна вимовити «ти вибачишся?» З спонукальною інтонацією, допомогти дитині повторити за вами і всепрощающе обійнятися.
За вибаченнями слід прощення. За нанесенням образи повинні обов*язково слідувати як вибачення, так і прощення. Якщо мова йде про повсякденні сварки, то ми переконуємо наших дітлахів, що нам би хотілося, щоб вони «мирилися» з усіма, з ким сваряться. Це не обов*язково повинна бути сцена формального принесення вибачень. Ми надаємо дітям самим вирішувати, як їм помиритися. Іноді вони користуються словами, іноді обходяться без слів. Але ми завжди знаємо, помирилися вони чи ні. Щоб жити під одним дахом, братам і сестрам треба жити в мирі один з одним. Принесення вибачень, за яким не йде прощення, – лише половина справи. Щоб відносини відновилися, ображений повинен забути образу.{reclama}
Перестаньте маніпулювати почуттями і «організовувати» щирість. Деякі діти вчаться механічно вимовляти слова «пробач» або «вибачте» буквально за частку секунди до вчиненого ними провини, з тим щоб уникнути сварки або ж швиденько розправитися з процедурою вибачення, необхідного батькам. Батьки, ви не можете силою домогтися від дітей якихось почуттів; тільки діти розпоряджаються своїми почуттями. Якщо ж ви наполягаєте, результатом будуть фальшиві вибачення, або думка, що нещирість цілком прийнятна, або уявлення, що прощення – річ сама собою зрозуміла, а адже це далеко від реального життя. Дитині треба охолонути, перш ніж він зможе вибачитися, і необхідний на це час залежить від віку дитини, від її характеру, ситуації і напруження почуттів. Дворічному хлопчику, який тільки що дав стусана сестричці, можливо, потрібно двохвилинний тайм-аут на стільці і нагадування про те, що отримати стусан боляче, і тільки тоді кривдник буде готовий обійняти скривджену. Десятирічна дівчинка, яка б*є сестру за зле дражніння, повинна впоратися з зачепленою гордістю, перш ніж засоромиться давати волю рукам. Це ваш батьківський обов*язок – простежити, щоб вибачення були принесені і обидві дитини змогли знову спілкуватися, доброзичливо налаштовані одна до одної. Але змусити дітей ви не можете. Що ви можете? Показувати приклад і наставляти: коли люди живуть в мирі один з одним, на душі у них легше.

контакти

096 086 00 00

м. Бориспіль
вул. Гоголя, 2

пн - нд 7:30 - 19:00