0 9

Напевно, немає батьків, які жодного разу не стикалися з ситуацією: у магазині дитина просить купити йому те, що явно йому не потрібно - іграшку, що відрізняється від пари десятків валяються вдома тільки «перламутровими гудзиками», некорисну цукерку і т.п. Протистояти таким дитячим примхам дуже складно!

Чому діти вимагають купувати їм непотрібні і швидко набридають речі?

Чим молодша дитина, тим складніше приховувати їй свої миттєві бажання! Дорослі, ходячи по магазину, про себе теж думають: «О, симпатичне платтячко, я б носила! Мій улюблений сир, апетитні яблука, смачно пахне булочками, прикольна коробка з цукерками... », і т.п. Але негайно висловлювати всі ці бажання вголос їм заважає розуміння величезного оберемка обставин: сукня дорога, від маленького шматочка сиру потрібно відмовитися на користь кількох кілограмів овочів, точно такі ж яблука є вдома, булочок багато їсти шкідливо, цукерки на вагу дешевше коробки, і т.п.

У малюка немає жодних обмежень - йому занадто абстрактно поняття «дорого» (ось же в руках у мами ці папірці, які можна обміняти на цукерку - так чому цього не можна зробити, цукерка-то набагато краще папірців?); він не вміє розраховувати бюджет; розуміти, чому від одного товару потрібно відмовлятися на користь іншого.

І глобального погляду у дитини теж немає - він ні за що не повірить, що через два дні іграшка йому набридне, а цілий торт йому з'їсти не під силу! У даний конкретний момент він абсолютно щиро хоче і іграшку, і торт!

Що робити, щоб дитина не просила купити йому щось явно непотрібне?

Дитину можна і потрібно виховувати як споживача і покупця - це та частина життя, яка його не мине! І від батьків багато в чому залежить, як малюк буде ставитися до грошей і покупкам, коли буде розплачуватися в магазинах самостійно!

Кілька правил, які допоможуть уникнути істерик в магазинах і непотрібних покупок за вимогою дитини:

1. Поки дитина зовсім мала (скажімо, до того, як вона навчиться рахувати), її по можливості взагалі не варто брати в магазини. Тому що в цьому випадку дитина вимагає купити щось не тому, що це продається, а просто тому, що вона побачила щось цікаве і їй цього хочеться, а логічні доводи щодо «у нас немає грошей» будуть марні! У кращому випадку дитина просто побоїться і промовчить, але ніякого виховного ефекту не буде - зате буде страх перед необгрунтованим з точки зору малюка батьківським гнівом.

2. Коли йдете в магазин з дитиною, по можливості пояснюйте їй, для чого ви з нею берете той чи інший товар і чому відмовляєтеся від покупки інших, хай і цікавих або смачних, речей.

3. Не здійснюйте на очах дитини спонтанні непотрібні покупки самі. Дитина точно не зрозуміє, чому йому купують тільки необхідне і після довгих роздумів, а мама бере все що захоче!

4. Іноді давайте дитині гроші (суму співвідносну з віком), і говоріть, що якщо йому чогось захочеться в магазині, то нехай виходить з цієї невеликої суми.

5. Йдучи за покупками з дитиною, яка вже вміє рахувати, спробуйте разом скласти список необхідних покупок і розрахувати приблизну суму, яку можна витратити на ті чи інші товари. У магазині нехай дитина стежить, чи не вибивається ви із запланованих витрат, що можна купити на яку суму (наприклад, якщо є якийсь «ліміт» на фрукти, то нехай вибере, що купити - кілограм полуниці або три кілограми яблук).

6. Не купуйте йому занадто часто те, що малюк просить купити, якщо розумієте, що воно йому не особливо потрібно. Навіть якщо це копійчана дрібниця типу цукерки, яку простіше купити на прохання дитини, чим далі слухати ниття! Тому що дитина побачить, що його тактика працює, і йому купують необхідне!

7. Не придумуйте на місці всякі приводи, які формально дозволяли б вважати витребувати покупку подарунком («за п'ятірку», «за хорошу поведінку у лікаря» і т.п.). Якщо вже хочете щось подарувати малюкові з якогось приводу - або зробіть сюрприз, принісши додому готовий подарунок, або заздалегідь поговоріть з дитиною - ви йдете в магазин спеціально за подарунком до такого-події, що б вона хотіла, на яку цінову категорію товарів вона може розраховувати. А спонтанних «подарунків» в магазині краще уникнути!

Дорослішання в купівельному аспекті відбувається тоді, коли малюк починає усвідомлювати всі ті ж перешкоди до покупки, які бачить і дорослий! Можна і потрібно пояснювати дітям логічно, що заважає реалізувати негайно те чи інше бажання.

Однак, якщо очевидно, що логічних пояснень немає або малюк їх поки що не зрозуміє, то або купіть те, що просить купити дитина, або м'яко скажіть «ні» і йдіть далі. Але не сваріть дитину за невгамовні магазинні побажання - можливо, це подіє і він промовчить наступного разу, але це привчить його приховувати свої бажання і потреби в страху перед тим, що його вилають (без спроб зрозуміти реальну причину відмови!).

Як реагувати, якщо дитина влаштовує істерики в магазинах?

Магазинні істерики - кошмар тих батьків, які знають про них не з чуток! Коли нестямно кричить дитина вимагає щось купити - відмовити здається собі дорожче!

Звичайно, діти не психологи, але в цьому випадку використовується дуже дієвий комплексний метод психологічного тиску на батьків.

По-перше, це удар на жалість. Кричущу дитину, що валяється на підлозі хочеться негайно пожаліти, втішити і вручити їй ту нісенітницю, через яку вибухнуло таке горе!

По-друге - це робота на публіку. Мама або тато, які не піддається на дитячу істерику і нічого не купують, виглядає нелюдами в очах інших покупців. І покупка здійснюється лише заради того, щоб не виглядати жахливими жорстокими батьками!

Але все-таки популістські дії в цьому випадку строго заборонені! Не можна купувати те, що дитина вимагає купити, навіть якщо це цілком доступно - так у дитини закріплюється установка про дієвість її методу!Правильніше за все взагалі зробити вигляд, що не звертаєте на дитину уваги, що нічого екстраординарного не відбувається - щоб вона зрозуміла, що гра на публіку не пройшла і можна згортати уявлення. Також не дозволяйте, щоб дитину жаліли всякі жалісливі покупці, підриваючи батьківський авторитет - в цьому випадку просто негайно виводьте дитини з магазину!

контакти

096 086 00 00

м. Бориспіль
вул. Гоголя, 2

пн - нд 7:30 - 19:00