0 6

  Роль батька у вихованні дитини не менш важлива, ніж материнська. Адже кожен малюк потребує гармонійному розвитку, яке може отримати лише за участю обох батьків у вихованні. Однак новоспеченому батькові буває непросто зрозуміти, яка його роль у сім'ї. На відміну від жінки, у чоловіка не прокидається материнський інстинкт, який би підказав, як себе вести.

  Почуття батьківства народжується дещо пізніше, ніж почуття материнства. Ще Аристотель говорив, що чоловіки стають справжніми батьками пізніше, ніж жінки - матерями. Чоловікові необхідно час, щоб відчути, відчути себе в новій ролі, зрозуміти ситуацію.

Тато на роботі, мама вдома?

  Як було раніше? Формула «тато на роботі - мама вдома з дітьми» складалася тисячоліттями. Вона сформувала різні відносини з дитиною у батьків і матерів. У більшості традиційних культур батько вважався годувальником, захисником і головою сім'ї і ця роль звільняла його від рутинних турбот по вихованню дітей. У взаєминах дитини і батька, який охороняв родину від небезпек і забезпечує її всім необхідним, було важливо вплив за допомогою авторитету.

  Існували такі поняття, як жіноча і чоловіча половини будинку. Діти обох статей до певного віку перебували в жіночій половині. «Матері - це біологічна необхідність, - пояснювала цей феномен американський етнограф Маргарет Мід. - Батьки - громадський винахід ». Лише коли хлопчики досягли певного віку вони допускалися в чоловічу половину після обряду ініціації. Такий розподіл сімейних ролей можна спостерігати і сьогодні в деяких традиційних культурних спільнотах.

Батьки і діти сьогодні

  У нашому суспільстві такого жорсткого статевого розподілу давно немає. Але склалися впродовж століть уявлення про роль батька, про те, як він повинен поводитися з дітьми і з дружиною, залишаються.

  Не завжди вони відповідають сучасним реаліям. Так, деякі чоловіки до цих пір переконані, що не повинні жодним чином брати участь у домашніх справах, що це - турбота жінки. У той же час деякі жінки порівнюють чоловіка в будинку з багаттям, яке не можна залишити без нагляду. Вони бояться навіть на пару годин залишити маленьку дитину з татом: мовляв, не впорається, краще викликати бабусю.

  Сподіваємося, ти не з тих, хто вважає такий підхід єдино можливий. Батько повинен бути повноправним учасником виховного процесу малюка з найперших днів. Любов і увагу і матері, і батька - запорука правильного життєвої поведінки дитини в суспільстві. Спілкування з обома батьками закладає фундамент характеру малюка.

  Людина,що з народження не усвідомила співіснування двох світів - чоловічого і жіночого - в особі мами і тата - обмежена у своїх можливостях,їй важче орієнтуватися в зовнішньому середовищі.

Роль тата у вихованні сина

  Батько - це завжди приклад для сина, зразок чоловічої поведінки і характеру. Недарма існує вислів «зразковий батько». Малюк отримує уявлення про те, як повинен себе вести хлопчик і майбутній чоловік, саме від тата. Вже з 3-5 років хлопчик моделює свою поведінку у відповідності з батьковим прикладом, він ніби ототожнює себе з батьком, намагається наслідувати його. Звичайно, деякі моделі «хлоп'ячого» поведінки дитина черпає і зі спілкування з однолітками, але все-таки головний зразок чоловіка - це батько. Хлопчики, які виросли без батька, часто не знають, як поводитися в тій чи іншій ситуації, що вимагає від них чоловічої моделі поведінки.

  Спостерігаючи за відносинами тата й мами, хлопчик дізнається культуру відносин між чоловіком і жінкою. Таким чином для нього формується модель майбутніх відносин з протилежною статтю. Велика ймовірність того, що в майбутньому у власній родині син відтворить модель відносин, подібну до тієї, яку бачить у дитинстві.

  Особлива роль тата у вихованні сина полягає в турботі про здоров'я дитини, його фізичної підготовки, загартовування, розвиток сили, спритності, витривалості, швидкості. Розвиваючи фізичні сили хлопчика, необхідно одночасно привчати його до акуратності, організованості, дисциплінованості. Важлива роль батька в привчанні хлопчика до самообслуговування і допомоги іншим. Тут не допоможуть розповіді та розмови, вплив зможе надати тільки особистий приклад батька. Оскар Уайльд говорив з цього приводу: «Пам'ятай: рано чи пізно твій син піде по твоєму прикладу, а не по твоїм порадам».

  Багато тат, що бажають бачити своїх синів мужніми, сильними, розумними і сміливими, забувають про такі важливі потребах дитини, як ласка і турбота. Ці прояви почуттів необхідні хлопчикам не менше, ніж дівчаткам! Невірно вважати, що батьківська ласка зробить з сина «дівчисько». Дослідження говорять, що найбільш мужні діти виростають якраз у тих батьків, які не скупляться на ніжність у ставленні синів, особливо в ранньому дитинстві.

Роль тата у вихованні доньки

  Для дівчат тато - це теж зразок чоловічої поведінки, тільки дочка розглядає цей зразок трохи з іншого боку. Контакт з татом для неї - це перший досвід спілкування з чоловіком.

  Не дарма існує думка, що жінки інтуїтивно вибирають чоловіків, схожих на батька чи характером, або зовні. Підсвідомо донька завжди буде шукати відносин, які повторюють сімейну модель мами і тата, незалежно від того, погана вона чи хороша. Вона підсвідомо повторює у своєму сімейному житті модель відносин мами і тата, погана вона чи хороша. А от не знали батька дівчинки найчастіше пред'являють до обранців особливі вимоги, засновані на власній уяві, що не розрізняють сімейних ролей і навіть інакше оцінюють термін «любов».

  Однак з цією роллю важливо не переборщити, інакше це може призвести до зміщення ролей, агресії по відношенню до мами і сприйняттю батька як свого чоловіка. Така ситуація можлива, якщо тато балує доньку, все дозволяє їй, задаровує подарунками і морозивом - загалом, поводиться з нею, як з коханою жінкою. З дочкою краще постаратися налагодити м'яко-наполегливу поведінку з дозволенною строгістю, а «романтичну» модель відносин перенести на її маму.

  Ще одне важливе завдання батька у вихованні дочки - виховувати в ній допитливість. Саме батько розширює кругозір дочки, знайомить її з тим, що виходить за рамки вже відомого їй.

  Спільне читання казок, розглядання і розфарбовування картинок, малювання, прослуховування музики і перегляд кіно, спільні прогулянки та екскурсії, під час яких батько може давати доньці всі необхідні пояснення, заохочувати її спілкування з ровесниками.

контакти

096 086 00 00

м. Бориспіль
вул. Гоголя, 2

пн - нд 7:30 - 19:00